Gmina Malbork położona jest w północnej części Polski. Jest jedną z piętnastu gmin, które stanowią cześć Żuław Wiślanych. Tereny należące do Gminy Malbork stanowią obwód bardzo słynnego gotyckiego zamku krzyżackiego znajdującego się w mieście Malbork. Dzięki swemu położeniu w wschodniej części Województwa Pomorskiego przez Gminę Malbork poprowadzone są szlaki komunikacyjne, które umożliwiają zwiedzanie krajobrazów Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej. Mocną stroną gminy Malbork są piękne krajobrazy oraz czyste powietrze.
Gmina Malbork oddalona jest o około 59 kilometrów od Trójmiasta, co pozwala na dogodny dojazd do Gdańska, Sopotu czy też Gdyni. Nasza gmina sąsiaduje z takimi Gminami jak:
- Lichnowy,
- Miłoradz
- Nowy Staw,
- Stare Pole,
- Stary Targ,
- Sztum.
Na terenie Gminy Malbork znajdują się dwie rzeki: rzeka Nogat oraz rzeka Święta. W większości stanowią one granice terenów naszej gminy.
W skład gminy Malbork wchodzi 18 sołectw:
- Cisy,
- Grobelno,
- Kałdowo Wieś,
- Kałdowo 2,
- Kamienica,
- Kamionka,
- Kościeleczki,
- Kraśniewo,
- Lasowice Małe,
- Lasowice Wielkie,
- Lasowice Agro Lawi,
- Nowa Wieś,
- Pielica,
- Stogi,
- Szawałd,
- Tragamin,
- Wielbark,
- Wielbark Poligon.
Do atrakcji w gminie Malbork należy zaliczyć:
- Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Lasowicach Wielkich z początku XIX wieku,
- Kościół z początku XIX wieku w miejscowości Szawałd,
- Cmentarz mennonicki w Stogach, który pochodzi z XVII wieku,
- Żuławskie domy podcieniowe oraz zagrody holenderskie w miejscowościach Kościeleczki, Stogi oraz Lasowice Wielkie
Na terenie gminy w miejscowości Kościeleczki funkcjonuje prywatne lądowisko oraz gminne Lotnisko Pogotowia Ratunkowego.
Powierzchnia terenów Gminy Malbork liczy około 100,93 km² . Większość z tych terenów ma charakter typowo rolniczy co stanowi około 82 % terenów całej powierzchni gminy, gdzie większość mieszkańców znajduje zatrudnienie. Przemysł jest niedostatecznie rozwinięty. Na obszarze Gminy Malbork zarejestrowanych jest 305 podmiotów gospodarczych. działalności te prowadzone są między innymi w zakresie usług rolniczych, usług budowlanych, mechaniki pojazdowej, naprawy maszyn rolniczych, transportu, handlu detalicznego artykułów spożywczych i przemysłowych oraz handlu hurtowego.
Na terenie gminy Malbork znajduje się bardzo duża powierzchnia terenów inwestycyjnych. Znajdują się one między miastem Malbork a gminą Sztum wzdłuż drogi krajowej nr 55. Ich powierzchnia wynosi ok. 195 ha i składają się one na własność komunalną Gminy.
Według danych z 15 lutego 2016 gminę zamieszkiwało 4656 osób.